Click for contact details:

• Diocesan Administrator
• Diocese General

DIOCESAN DIARY 2016 - revised at February 2016 - with notes

For clergy, trustees and parishes

February

Sunday 28th - Lent 3

0830 Bishop at Mondeor

Monday 29th: Auditors begin, diocesan office

 

March

Tuesday 1:

1030 Communications committee

1230 Prison visitors meeting

1430 Synod follow-up meeting

Wednesday 2: Mother Jabu CHN and team at Ikhaya Lokuthula convent

Thursday 3:

0800 Training committee at Bishop's House (revised time and venue)

1030 Tea and Chapter meeting to 1600

Saturday 5: Annual Council in Diocese of Virginia - for prayer

0900-1600 Youth revival at St Peter's, Palm Springs

SUNDAY 6: Bishop at Poortjie (0800) and Finetown (1000)

Monday 7: 1700 BYI with Vaal ANSOCS

Tuesday 8: Clergy meeting at Walkerville 0900 - 1500 for Lent - introduction to Provincial Stewardship material.

Our 6 newest deacons - if you are coming, please bring 2015 study results and +Peter will meet you during the day; if not, please contact him for an appointment concerning Ordination

Wednesday 9: St Benedict's Panel of Reference at 0930 and Executive at 1400

Thursday 10: Anglican Board of Education for Southern Africa - Cape Town (+Peter chairs)

SUNDAY 13: Bishop at St Gabriel's (0800) and Sebokeng North (1000)

Monday 14: Board of TEE College, Council of St Martin's School

Saturday 19: MU Lady Day service 0900 S Monica's, Orange Farm

SUNDAY 20: PALM SUNDAY - Bishop at Eldorado Park +Freedom Park (0800)

Monday 21: Sharpeville Day/Human Rights Day/National day of concern over racism

Tuesday 22: 1600 Diocesan Finance Committee

Thursday 24: MAUNDY THURSDAY: 0800 Chrism Eucharist and healing service for clergy at St Benedict's.

Holy week retreat starts at St Benedict's at 1800 until Easter Sunday: focus on prayer for reconciliation

(Details from St Benedict's on 011 435 3662 or This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

Saturday 26: Youth event at Thaba ea Jesu 1000

EASTER SUNDAY 27 March

 

April

Tuesday 5: Opening of Archbishop Makgoba School in Sophiatown

Saturday 9: Training day for all guild leaders

Saturday 16: Basic lay minister training: session 1 (check their circular for details)

Saturday 23: Consecration of Dean Monument Makhaya as Bishop of Zululand

Monday 25: 1600 Diocesan Finance Committee

Tuesday 26: 0800 Chapter, 1400 Bishop's Council

Friday 29: Opening of new diocesan high school at Leribe, Lesotho

 

May

SUNDAY 1: Bishop at St Monica's, Orange Farm - joint service

1430: Institution of Moruti David Mahlonoko as Rector of Sharpeville

Friday 6 and Saturday 7: 40th Anniversary celebrations of TEE College and Graduation

SUNDAY 8: Bishop in Parish of Evaton, joint service

Monday 9: 1700 BYI

Tuesday 10: 0700 Foundation committee at Bishop's House

1600 Clergy meeting at Walkerville - 'How elective assemblies work' - +Martin Breytenbach

Wednesday 11: 1300 Council at Lesedi la Kreste Anglican Primary School

Saturday 14: Consecration of Dean Allan Kannemeyer as Bishop of Pretoria

SUNDAY 15: PENTECOST - Bishop in Vereeniging

Tuesday 17: Retreat for Ordination begins 1700

Saturday 21: 1430 Ordination of Priests at St Peter's Priory Church, Rosettenville

SUNDAY 22: TRINITY SUNDAY: Bishop at Turffontein

Monday 23: 1600 Diocesan Finance Committee

1630: St Martin's School Council

Tuesday 24: 0800 Chapter, 1400 Bishop's Council

Saturday 28: 0900 Lay Ministers' AGM, Walkerville

1400 - 1730 Diocesan Council (presentation of audited statements) - Walkerville

SUNDAY 29: Bishop at Vanderbijlpark

Tuesday 31: St Benedict's Panel of Reference, 0900

 

June

Saturday 4: 1000 Women's summit meeting, Robertsham

SUNDAY 5: Bishop at either Ennerdale or Vlakfontein (see 12th)

Monday 6: TEE College Board meeting all day

Wednesday 8 - Friday 10: Elective assembly for new bishop (details tbc)

Wednesday 9: Anglican Board of Education AGM, Johannesburg

SUNDAY 12: Bishop at either Vlakfontein or Ennerdale (see 5th)

Tuesday 14: 1600 Clergy meeting

Wednesday 15: 1400 St Benedict's executive

Thursday 16: NATIONAL YOUTH DAY - Youth gathering with Green Anglicans (details tbc)

SUNDAY 19: Bishop at Boipatong - blessing of new building

1430 Diocesan farewell for Bishop Peter at Eldorado Park

Tuesday 21: 1230 Prison visitors' lunch

Thursday 23: 0830 Training Committee

SUNDAY 26: Bishop at Sharpeville

Monday 27: 1600 Diocesan Finance Committee

Tuesday 28: 0800 Chapter, 1400 Bishop's Council

Thursday 30: Clergy Renewal of Vows and Laying down of the Bishop's Crozier, Sharpeville (details tbc)

 

Diocesan interregnum to end September - Dean Maureen Simons will be in charge

 

July

Saturday 9: Mentoring follow-up 0830 - 1130

Monday 11: 1700 BYI

Tuesday 12: 0700 Foundation ; 1600 Clergy meeting

Saturday 23: Lay minster training (3)

Tuesday 26 : Chapter and Bishop's Council

 

August

Wednesday 3: Masibambane College council

Tuesday 9: Public holiday

Monday 15: JIF meeting

Tuesday 16: Panel of Reference, St Benedict's

Wednesday 17: 1300 Council meeting, Lesedi la Kreste

Friday 19 - 21: Lay minister training (4) - Introduction to counselling

 

September

5-13: 8 day retreat at St Benedict's

Monday 12: 1700 BYI

Tuesday 13: 0700 Foundation, 1600 Clergy meeting

Saturday 17: Lay minister training (5)

Tuesday 20: 0800 Chapter, 1400 Bishop's Council

Saturday 24: CONSECRATION AND ENTHRONEMENT OF 2nd BISHOP OF CHRIST THE KING (details tbc)

TUESDAY 27: PROVINCIAL SYNOD TO 1ST OCTOBER

Friday 30: A re pheleng youth weekend

 

October

Tuesday 11: Clergy meeting

Monday 17: JIF meeting

21-23: Lay ministers' retreat

Tuesday 25: 0800 Chapter, 1400 Bishop's Council

Saturday 29: Mentoring follow-up 0830-1130

 

November

Tuesday 1: 1230 Prison visitors

Wednesday 2: 1300 Lesedi la Kreste Council

1600 Masibambane Council

Saturday 5: 1000 Women's summit (Venue Mary Magdalene, tbc)

Tuesday 8: 0700 Foundation, 0830 Training Committee planning day for 2017

Monday 14: 1700 BYI

Tuesday 22: 0930 Panel of Reference, St Benedict's

Tuesday 29: 0800 Chapter, 1400 Bishop's Council

 

December

2-6: 4 day retreat at St Benedict's

HAPPY CHRISTMAS

25th ANNIVERSARY PILGRIMAGE – Archdeaconry of St Mary

Archdeacon Gijimane Radebe
Ash Wednesday 18 February – Sunday 8th March (Lent 3)

18 Feb - ASH WEDNESDAY
0730 St Martin’s School
1745 St Mark’s Regent Hill
1915 St Mary’s, Rosettenville
19th - Thursday
St Mary’s Home - to be confirmed or transferred
20-22nd Weekend
Retreat at St Benedict’s/St Peter’s led by Bishop Peter
Stickers on the Fridge before I catch the Bus.
(Book through 011 435 3662)
21st Mothers’ Union AGM, Resurrection
Sunday 22nd 1500 Licensing of priest in charge and assistant, Sharpeville
23rd Monday 1600 Masibambane College Council
24th Tuesday 0900-1500 Day visit, Sebokeng North
25th Wednesday Chapter meeting and Bishop’s Council
1800 Sebokeng evening service – Martyrs of Africa
(27th-2 March: Break)
3rd March: Tour resumes 1600 Clergy training 1 - Walkerville
4th Wednesday Parish of Vereeniging day visit
6th Thursday Blessing of St Martin’s Prep School Library
7th Saturday 1400 Archdeaconry Conference: St Mary and St John
1530 Tea
1600 Inauguration service: St Mary and St John
8th Sunday Henley and Sicelo services - ? dedication of worship centre, Sicelo

ALL ARE ENCOURAGED TO VISIT EACH OTHER’S CHURCHES FOR SERVICES DURING THIS TIME -ESPECIALLY THE INAUGURAL SERVICE
Bishop Peter will undertake the ministries on the days announced above
Youth event for archdeaconry to be confirmed
Further details of times, directions etc will be circulated in archdeaconries nearer the time
(St Paul’s United Church in Mulbarton which belongs to this archdeaconry will be visited in Holy Week)

 

25th ANNIVERSARY PILGRIMAGE – Archdeaconry of St Cyprian

Archdeacon Eric Ephraim
11-22 March 2014

11th Wednesday Evening service: St Andrew’s, Rus-ter-Vaal
12th Thursday Diocesan Training Committee meets
15th Sunday (Lent 4) 0830 Joint service of Turffontein and Mondeor parishes on
Mothering Sunday – ‘A mother and child reunion’
17th Tuesday Clergy training 2
1900 Service of Thanksgiving at St Francis, Walkerville
21st Saturday SHARPEVILLE DAY
0900 Inaugural Service and pastoral visit
ALL WELCOME
22nd Sunday Combined Service and Confirmation in Orange Farm
(Visit to Palm Springs already completed in January)
(Weekday visits to Orange Farm schools to be confirmed)
ALL ARE ENCOURAGED TO VISIT EACH OTHER’S CHURCHES DURING THIS TIME FOR SERVICES
ALL ARE WELCOME AT THE INAUGURAL SERVICE ESPECIALLY THOSE WHO HAVE NEVER VISITED SHARPEVILLE
Bishop Peter will undertake the ministries on the days announced above
Further details of times, directions etc to be circulated in archdeaconries nearer the time
Youth event for archdeaconry to be confirmed

 

25th ANNIVERSARY PILGRIMAGE – Archdeaconry of St Andrew

Archdeacon Deon Hattingh
25 March – 5 April 2015

25th March Wednesday 3rd tour begins
1000: Eldorado Park and Freedom Park visit and services
26th Thursday Chapter meeting and Bishop’s Council
28th Saturday 0900: Annual MU Lady Day service: Boipatong
1400 Inaugural service and blessing of new parish rooms
St John’s, Boipatong
HOLY WEEK
29th Sunday 0800 Palm Sunday: St Andrew, Bophelong
30th Monday Evening service: St Paul’s United Church, Mulbarton
31st Tuesday 1900: Evening service: All Saints’, Robertsham
1st April Wednesday 1000: Day visit : Sebokeng South
1900: Evening service: Church of the Resurrection
2nd April Maundy Thursday 0800: Eucharist of the Oils: Eldorado Park
1900: Footwashing eucharist: All Saints’, Robertsham
3rd April Good Friday 1200: Mary Magdeline, Sebokeng
4th Saturday 1000: Youth event, Thaba ea Jesu
5th EASTER 0800: Bernard Mizeki, Polokong

ALL ARE ENCOURAGED TO VISIT EACH OTHER’S CHURCHES AND EVENTS DURING THIS TIME, ESPECIALLY THE INAUGURAL SERVICE IN BOIPATONG
Bishop Peter will undertake the ministries on the days announced above
Further detail of times, directions etc will be circulated in archdeaconries nearer the time
Youth event to be confirmed


25th ANNIVERSARY PILGRIMAGE – Archdeaconry of St Luke

Archdeacon George Palmer
13-30 May 2014

13th Wednesday 4th tour begins
Parish of Ennerdale visit and services – 1800 Lawley and 1930 Ennerdale
14th Thursday Ascension Day
Morning eucharist: Church of the Ascension, Sebokeng
Evening eucharist: All Saints’, Vanderbijlpark
16th Saturday Lay Ministers’ AGM and teaching: Turffontein
17th Sunday Ennerdale churches detail tbc
1100: Inauguration of Mission District of Finetown, Vlakfontein and Poortjie at Finetown
20th Wednesday Day visit and services(1000 and 1900): Riverlea
23rd Saturday 1100: Women’s summit, Evaton
1400: Archdeaconry Inauguration: St Luke’s, Evaton
Possibly including dedication of new worship centre at Tshepong
24th Sunday Pentecost 0830: Lenasia
28th Thursday Corpus Christi: Archdeaconry eucharist in evening

ALL ARE ENCOURAGED TO ATTEND EACH OTHER’S CHURCHES AND EVENTS DURING THIS TIME, ESPECIALLY THE INAUGURATION.
Bishop Peter will undertake the ministries announced above
Youth event for archdeaconry to be confirmed
Further detail on times, directions etc to be available in archdeaconries nearer the time

.

Find a church