25th ANNIVERSARY PILGRIMAGE – Archdeaconry of St Mary

Archdeacon Gijimane Radebe
Ash Wednesday 18 February – Sunday 8th March (Lent 3)

18 Feb - ASH WEDNESDAY
0730 St Martin’s School
1745 St Mark’s Regent Hill
1915 St Mary’s, Rosettenville
19th - Thursday
St Mary’s Home - to be confirmed or transferred
20-22nd Weekend
Retreat at St Benedict’s/St Peter’s led by Bishop Peter
Stickers on the Fridge before I catch the Bus.
(Book through 011 435 3662)
21st Mothers’ Union AGM, Resurrection
Sunday 22nd 1500 Licensing of priest in charge and assistant, Sharpeville
23rd Monday 1600 Masibambane College Council
24th Tuesday 0900-1500 Day visit, Sebokeng North
25th Wednesday Chapter meeting and Bishop’s Council
1800 Sebokeng evening service – Martyrs of Africa
(27th-2 March: Break)
3rd March: Tour resumes 1600 Clergy training 1 - Walkerville
4th Wednesday Parish of Vereeniging day visit
6th Thursday Blessing of St Martin’s Prep School Library
7th Saturday 1400 Archdeaconry Conference: St Mary and St John
1530 Tea
1600 Inauguration service: St Mary and St John
8th Sunday Henley and Sicelo services - ? dedication of worship centre, Sicelo

ALL ARE ENCOURAGED TO VISIT EACH OTHER’S CHURCHES FOR SERVICES DURING THIS TIME -ESPECIALLY THE INAUGURAL SERVICE
Bishop Peter will undertake the ministries on the days announced above
Youth event for archdeaconry to be confirmed
Further details of times, directions etc will be circulated in archdeaconries nearer the time
(St Paul’s United Church in Mulbarton which belongs to this archdeaconry will be visited in Holy Week)

 

25th ANNIVERSARY PILGRIMAGE – Archdeaconry of St Cyprian

Archdeacon Eric Ephraim
11-22 March 2014

11th Wednesday Evening service: St Andrew’s, Rus-ter-Vaal
12th Thursday Diocesan Training Committee meets
15th Sunday (Lent 4) 0830 Joint service of Turffontein and Mondeor parishes on
Mothering Sunday – ‘A mother and child reunion’
17th Tuesday Clergy training 2
1900 Service of Thanksgiving at St Francis, Walkerville
21st Saturday SHARPEVILLE DAY
0900 Inaugural Service and pastoral visit
ALL WELCOME
22nd Sunday Combined Service and Confirmation in Orange Farm
(Visit to Palm Springs already completed in January)
(Weekday visits to Orange Farm schools to be confirmed)
ALL ARE ENCOURAGED TO VISIT EACH OTHER’S CHURCHES DURING THIS TIME FOR SERVICES
ALL ARE WELCOME AT THE INAUGURAL SERVICE ESPECIALLY THOSE WHO HAVE NEVER VISITED SHARPEVILLE
Bishop Peter will undertake the ministries on the days announced above
Further details of times, directions etc to be circulated in archdeaconries nearer the time
Youth event for archdeaconry to be confirmed

 

25th ANNIVERSARY PILGRIMAGE – Archdeaconry of St Andrew

Archdeacon Deon Hattingh
25 March – 5 April 2015

25th March Wednesday 3rd tour begins
1000: Eldorado Park and Freedom Park visit and services
26th Thursday Chapter meeting and Bishop’s Council
28th Saturday 0900: Annual MU Lady Day service: Boipatong
1400 Inaugural service and blessing of new parish rooms
St John’s, Boipatong
HOLY WEEK
29th Sunday 0800 Palm Sunday: St Andrew, Bophelong
30th Monday Evening service: St Paul’s United Church, Mulbarton
31st Tuesday 1900: Evening service: All Saints’, Robertsham
1st April Wednesday 1000: Day visit : Sebokeng South
1900: Evening service: Church of the Resurrection
2nd April Maundy Thursday 0800: Eucharist of the Oils: Eldorado Park
1900: Footwashing eucharist: All Saints’, Robertsham
3rd April Good Friday 1200: Mary Magdeline, Sebokeng
4th Saturday 1000: Youth event, Thaba ea Jesu
5th EASTER 0800: Bernard Mizeki, Polokong

ALL ARE ENCOURAGED TO VISIT EACH OTHER’S CHURCHES AND EVENTS DURING THIS TIME, ESPECIALLY THE INAUGURAL SERVICE IN BOIPATONG
Bishop Peter will undertake the ministries on the days announced above
Further detail of times, directions etc will be circulated in archdeaconries nearer the time
Youth event to be confirmed


25th ANNIVERSARY PILGRIMAGE – Archdeaconry of St Luke

Archdeacon George Palmer
13-30 May 2014

13th Wednesday 4th tour begins
Parish of Ennerdale visit and services – 1800 Lawley and 1930 Ennerdale
14th Thursday Ascension Day
Morning eucharist: Church of the Ascension, Sebokeng
Evening eucharist: All Saints’, Vanderbijlpark
16th Saturday Lay Ministers’ AGM and teaching: Turffontein
17th Sunday Ennerdale churches detail tbc
1100: Inauguration of Mission District of Finetown, Vlakfontein and Poortjie at Finetown
20th Wednesday Day visit and services(1000 and 1900): Riverlea
23rd Saturday 1100: Women’s summit, Evaton
1400: Archdeaconry Inauguration: St Luke’s, Evaton
Possibly including dedication of new worship centre at Tshepong
24th Sunday Pentecost 0830: Lenasia
28th Thursday Corpus Christi: Archdeaconry eucharist in evening

ALL ARE ENCOURAGED TO ATTEND EACH OTHER’S CHURCHES AND EVENTS DURING THIS TIME, ESPECIALLY THE INAUGURATION.
Bishop Peter will undertake the ministries announced above
Youth event for archdeaconry to be confirmed
Further detail on times, directions etc to be available in archdeaconries nearer the time